ÚGY GONDOLOM, HOGY A VÍZ A GYÓGYÍTÓ SZEREK LEGOLCSÓBB FORMÁJA.
Nagyon fontos, hogy tudatosan igyunk vizet! Megfelelő időben, megfelelő minőségben, elegendő mennyiségben!!!
Több tényező is befolyásolja a napi folyadékbevitelünket. Ilyen például, hogy milyen aktívak vagyunk. Minél többet mozgunk, annál több folyadékra van szüksége a szervezetünknek. 0,5–1 liter plusz vízbevitel szükséges, ha rövidebb ideig tartó testmozgást, edzést végzünk.
Amennyiben intenzív, egy óránál tovább tartó testmozgást végzünk még több folyadékra van szüksége a szervezetünknek. Hogy ez a mennyiség pontosan mennyi, attól függ, hogy mennyit verejtékezünk a mozgás közben. 5-7 dl folyadékpótlás óránként általában megfelelő.
A másik fontos tényező a környezet. Meleg vagy páradús időjárás esetén jobban izzadunk. Ez plusz folyadékbevitelt igényel. Téli időszakban a fűtött szoba melegétől bőrünk szintén nedvességet veszít. Ilyenkor is pótolni kell a hiányzó mennyiséget.
Egészségi állapotunk is nagyban befolyásolja a víz igényünket. Legyengült szervezetünknek több vízre van szüksége. Betegség tünetei miatt is több folyadékot kell szervezetünkbe juttatni, mint láz, hányás, hasmenés.
Terhes nőknek és szoptatós anyáknak is szükséges a plusz folyadékpótlás. Ilyen esetben, különösen szoptatáskor, nagy mennyiségű folyadékot vesztenek a nők.
Az előbbi példákból is látni, hogy mindenkinek magának kell érezni és látni, a napi folyadékigényét, mert minden embernél más. Kiinduló pont lehet, ha napi minimális folyadékszükségletünket egyszerű képlet segítségével számoljuk ki: testsúly (kg) x 40 ml = napi folyadékszükséglet. Példa: egy 65 kg testsúlyú nő esetében a 60 kg x 40 ml = 2400 ml, azaz a példánkban szereplő hölgynek napi 2,4 liter vizet kell elfogyasztania.
Ez a minimum amit meg kellene innunk egy nap szervezetünk egészséges működéséhez. Ehhez kell a plusz folyadékbevitel a fent felsorolt tényezőknél.
A tudatos vízivás nálam azt jelenti, hogy elosztom egész napra az optimális folyadékbevitelemet. Semmiképpen nem jó az, ha tudjuk, hogy mennyit kellene 1 nap meginnunk és azt este isszuk meg, mert napközben elfelejtettük.
Reggel mikor felébredek éhgyomorra iszom 2 pohár szoba-hőmérsékletű vizet méregtelenítés céljából. Nem beszélve arról, hogy felpörgeti az anyagcserénket, így megnő a szervezet energiafogyasztása, vagyis több kalóriát égetünk el. Mi lehet ennek az oka? A vízben levő jód és kalcium bontja a zsírt, a magnézium pedig gyorsítja az anyagcserét. Ez a folyamat körülbelül 30 percig tart, de csak szénsavmentes vízzel működik. A víz emellett az éhséget is csillapítja.
Ezt minden étkezés előtt fél órával megismétlem...2 pohár víz éhgyomorra...hogy az emésztőnedvek előállításához a szervezet rendelkezésére álljon a megfelelő folyadékmennyiség, ne a vérből kelljen kivonnia, mert akkor besűrűsödik.
Semmiképp ne evés közben, vagy közvetlenül evés után igyunk, hogy ne híguljon fel az emésztőnedv, ne keveredjen az étellel.
Egyébként igyunk napközben többször, nem megvárva a szomjúságérzetet!
Én az étkezések után mindig kihagyok 1-1 órát, különben minden órában iszom egy pohár vizet.
Ha nassolni kívánunk, mielőtt nass után kutatnánk, igyunk egy pohár vizet.
Dupla haszon: egyben elmúlik az ingerünk az egészségtelen, hizlaló falatok iránt.
Nálam a táskámban mindig van egy kisebb utántölthető vizes palack.
Az autómban egy nagy másfél literes palack...víz nélkül soha nem indulok el itthonról.
Végezetül lefekvés előtt mindig iszom egy pohárral.
Soha ne igyunk túl hideget vagy túl meleget. A nagyon hideg víz rossz hatással van a belekre – mintegy megbénítja azokat, és többfajta betegség forrása lehet.
Mikor kezdjünk el változtatni az ivási szokásainkon? MOST!!! Ne legyünk restek ezt a minimális áldozatot meghozni a vitalitásunk érdekében - fogjunk poharat, palackot! EGÉSZSÉGÜNKRE!!!