2011. május 4., szerda

Nagy gluténmentes nap...minden, amit a lisztérzékenységről tudni kell!

Nagy érdeklődéssel vártam ezt a rendezvényt, kíváncsi voltam egy olyan ember véleményére, aki a mindennapokban éli meg a coeliakiát


A rendezvény a Corner Rendezvényközpontban volt. Az aulában több cég is kóstolót rendezett a termékeiből. 
Nekem nagy kedvencem volt az a gluténmentes apró sütemény, ami PrimeSwettel készült lekvárral volt gazdagítva. 


Tényleg nem tudtam betelni a lekvárral, ami csak a PrimeSweet és gyümölcsből készült, minden adalékanyagtól mentesen.


A Husk cég termékéből készült gyümölcsös maffin, ami szintén a PrimeSweettel készült is nagyon finom volt.


Ez a rendezvény abban különbözött a Magyarországon megszokott eseményektől, hogy itt egy hétköznapi ember beszélt a lisztérzékenységről és a gluténmentes életről, aki mellesleg 20 éve ennek a specialistája, mert 1991-ben a kisfiánál diagnosztizálták az érzékenységet! Azóta írt 7 könyvet erről, amit a világon sok helyen kiadtak, létrehozott egy pár alapítványt és egyesületet a témához kapcsolódóan!
Amit láttam és tapasztaltam a tudás mellett, és ami mindennél fontosabb: Danna  hihetetlen pozitív hozzáállásával, optimizmusával és humorával tényleg képes átadni egy olyan szemléletet, amit itt nálunk nagyon kevesen vallanak! 

Az előadás angolul zajlott, amit szinkron tolmácsoltak nekünk. Le a kalappal a szinkron tolmács előtt nagyon otthon volt ezen a területen.

Danna nagyon sok  mindent elmondott a betegségről, ami eddig is tudtam.
 

A lisztérzékenység latin kifejezéssel – coeliakia -, gluténlebontási nehézséget, gluten-érzékenységet, gluten- intoleranciát jelent
A coeliakia egy genetikailag meghatározott, tehát átörökíthető betegség.  
A hatos kromoszómán vannak azok a gének amik felelősek a gluténérzékenységért.

Nagyon lényeges kérdés, hogy a gluténérzékenységgel járó betegségeket ne keverjük össze.  

A magyar köznyelv a lisztérzékenység alatt főleg a emésztőrendszeri tünetekkel jelentkező betegség alatt a coeliakiát érti. Gyakran keverik a gluténérzékenység bőrön megjelenő formájával, mely során a gluten főleg a kültakarón okoz tüneteket, jellemzően hólyagos bőrkiütéseket. A gyógymód itt is az egész életen át tartó gluténmentes diéta. A fogalmakat gyakran a lisztallergiával is keverik, ahol viszont nem érzékenységről beszélünk, hanem egy allergiás alapon kialakuló megbetegedésről. A lisztalliergia jelentkezhet ugyanúgy a búza-, rozs-, zab-es árpaliszttől is. 
A gyógymód ugyanúgy a gluténmentes diéta. Lényeges különbség viszont, hogy a lisztallergia egy idő után elmúlhat, az igazi lisztérzékenységnél - coeliakiánál - azonban egy életre szóló gluténmentes diétát kell tartani!

A coeliakia az egész szervezetet érintő autoimmun-betegség. 
Kiváltója a kalászos gabonafélékben lévő sikér (glutén) egyik fehérjecsoportja, a gliadin  amit az ember normálisan az étkezései során fogyaszt el. 
A gliadin  fokozza a zonulin (egy fehérje, amelyet a bélfal termel) termelődését, amely áteresztővé teszi a bélfalat. 
A zonulin szabályozza, hogy mennyire nyílnak ki a sejtek között a kapuk. 
Ha sok zonulin van jelen, akkor nagyon kinyílnak a kapuk és olyan anyagok is bejutnak a véráramba, aminek nem kellene.
Ezért a zonulin szintet szabályozni kell. A zonulin mindenkiben túltermelődik, aki búzát fogyaszt, ezzel méreganyagok kerülnek a véráramba. A lisztérzékenység leggyakoribb formájában glutén fogyasztás hatására jellegzetesen sérül a vékonybél nyálkahártyája, ami emésztőrendszeri panaszokat és súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz.

Ezáltal csökken a felszívófelület, és kialakulnak a hiánybetegségek. Általában ezen tünetek vizsgálatánál derül fény a betegségre. Kezelése gluténmentes diétával lehetséges, de gyógyítani egyelőre nem tudják.

Speciális diétával a nyálkahártya-károsodás visszafordítható, és a klinikai tünetek megszüntethetők, azonban a glutén (a sikér) viszszaadása után az elváltozások és a tünetek újra megjelennek. 

A lisztérzékenység legjellegzetesebb tünete: a periodikusan jelentkező vagy idült hasmenés: előfordulhat ritkább, egyszerre nagyobb tömegű székletürítés is. 

Egyéb jellemző tünetek:
  • felfúvódás, haspuffadás
  • étvágytalanság
  • esetenként hányás
A felszívódási zavar következtében kialakuló hiányállapot jelei:
  • vashiányos vérszegénység
  • fehérjehiány
  • a kalcium és a D-vitamin zavart felszívódása miatt a csontok mészszegények
  • gyermekkorban jellemző a növekedésben való visszamaradás, a nem megfelelő súlygyarapodás, fogyás
  • kedélyzavar, ingerlékenység, fáradékonyság, erőtlenség
Felnőtteknél gyanút keltő tünetek:
  • hasi görcsök, hasmenés és/vagy székrekedés
  • fáradékonyság, levertség
  • immungyengeség
  • szájüregi fekély
  • bőrgyulladás (herpesszerű, kerek foltok)
  • meddőség, cikluszavarok
  • éjszakai görcsök
  • depresszió, lehangoltság, allergia
  • fejfájás, migrén 
A gluténmentes diéta alapelvei
A gluténmentes diéta összeállítása elég nagy ismereteket kíván. Mivel a búzaliszt nemcsak az alapvető sütőipari termékek alapanyaga, hanem sok más élelmiszer alkotórésze lehet, ezért a nem teljesen nyilvánvaló esetekben is gondolni kell gluténtartalmú összetevőre (pl. készételek, konzervek esetében). Megnehezítheti az eligazodást az is, hogy nem minden élelmiszeren tüntetik fel az adalékanyagokat, mivel ez a 2%-ot el nem érő összetevők esetén nem kötelező előírás. Előfordulhat, hogy a gyártó cég megváltoztatja a termék összetételét. Ezért a lisztérzékenyeknek folyamatosan figyelniük kell, hogy csak garantáltan gliadinmentes élelmiszereket vásároljanak! 

MIT SZABAD, MIT NEM? 

Malom- és sütőipari termékek
Nem fogyaszthatók: búza, rozs, árpa, zab és az ezekből a gabonákból készült termékek, kenyér (barna kenyér sem!), péksütemény, tésztafélék, müzlifélék, ostya, kekszek és a gríz.
Fogyaszthatók: rizslisztből, kukoricalisztből készült kenyér, speciális gliadinmentes kenyér- és süteményporok, tészták. A házi ételkészítéshez a tiltott gabonafélék lisztje helyett jól alkalmazható a rizs, kukorica, burgonya, sárgaborsó és a szója, illetve az ezekből készült liszt, dara. Olajos magvak, lenmag és szezámmag is ehető.
Tej és tejtermékek
Fogyaszthatók: az ízesítés nélküli tej, túró, tejföl, sajtok nagy része.
A tejdesszertek, vagyis gyümölcsjoghurtok, pudingok, túrókrémek, illetve a többkomponensű termékek csak akkor, ha feltüntették a csomagoláson, hogy gluténmentes. 

Húsok, húskészítmények, tojás
A húsfélék, a halak és a tojás is gluténmentes, tehát szabadon - de nem mértéktelenül! - fogyaszthatóak. A többkomponensű élelmiszerek, mint például a húskonzervek, húskészítmények is csak akkor, ha a csomagolásán feltüntették, hogy gluténmentes. Hurka nem fogyasztható.

Figyelem! A legtöbb húskészítmény gluténmentes, de előfordulhatnak olyan termékek is, amelyek gliadintartalmú alapanyag hozzáadásával készültek, ezért vásárláskor mindig körültekintően kell eljárni. 

Gyümölcsök és zöldségfélék
A friss és a mirelit gyümölcsök és zöldségek korlátlanul fogyaszthatók. Elősegítik a folyamatos vitamin- és ásványianyag-utánpótlást, magas rosttartalmuknál fogva pedig segítik a bélműködést. 

Italok
Fogyaszthatók: víz, ásványvíz, üdítőitalok, szemes kávé, valódi kakaó, tea.
Nem fogyasztható: gabonapálinkák, sör.
Kerüljük az instant kávé-, kakaó- és teaporok használatát, mivel tartalmazhatnak glutént! 

Konzervek, ételízesítők, fagylaltok
Mivel a konzervek tartalmazhatnak glutént, azért kerülendők.
Én alapjáraton nem fogyasztok konzervet, ételízesítőből is a szárított zacskósat bioboltban vásároltat. Nem beszélve a fagylatról, amit egész egyszerűen a fagyasztott gyümölcsöt turmixolom össze joghurttal.

Gyógyteák: a kamilla, körömvirág, cickafark, apróbojtorján keverékéből készült tea mérsékeli a bélfal irritációját, enyhíti a gyulladásos tüneteket. 

Vitaminkúra: elengedhetetlen a kúraszerű kombinált ásványianyag- és vitaminpótlás, ha el akarjuk kerülni a hiánytüneteket. Legjobbak a természetes alapanyagú multivitaminok.
Többször keveset és alaposan megrágva szabad csak enni, hogy könnyebb legyen megemészteni az ételt.

Hogyan győződhetünk meg róla, hogy a termék garantáltan gliadinmentes?
  • Az élelmiszeren szöveggel tüntetik fel, például: gliadinmentes, gluténmentes vagy lisztérzékenyek, coeliákiások is fogyaszthatják.
  • Grafikusan jelölik - áthúzott búzakalászszal - a gliadinmentességet.
  • A terméken jelölés nem található, de a gyártó szavatolja ezt, és erről az OÉTI-t tájékoztatja, ahol ezt nyilvántartják. 
Lisztérzékenység szűrésére, önellenőrzésre, otthoni, lisztérzékenységi gyorstesztet lehet használni, ami ujjbegyi vérből állapítja meg, szűri ki az érzékenységet.

Biocard™ Celiac Disease Lisztérzékenységi teszt a neve és a patikákban lehet kapni.

A genetikai teszt készül, még nincs kész.

Ezen az oldalon lehet mindent megtudni a lisztérzékenységről, ételek és receptek listájáról, éttermek és szállodák felsorolásáról, ahol figyelnek a lisztérzékenyek étrendjére: http://www.liszterzekeny.hu/tiki-index.php

A délelőtti előadást egy 4 fogásos ebéd követett, ami nagyon finom volt...csak gluténmentes alapanyagokból.

A délutáni előadás végén Danna látványkonyhán 2 féle süteményt sütött, amit utána körbe vittek és meg lehetett kóstolni.

 

A kedvencem a MOGYORÓVAJAS PUSZEDLI volt. Itthon megsütöttem egy kis változtatással, hogy mogyoróvajat házilag készítettem sós, pörkölt mogyoróból és a kókuszzsírból és a cukrot helyettesítettem PrimeSwettel. A lányom folyamatosan kijárt a konyhába, míg fel nem falta az egészet.:) 

Recept: 

2 tojás
200 g mogyoróvaj
200 g kristálycukor

Verjük fel a tojást. Keverjük hozzá a mogyoróvajat és a cukrot. Tegyünk a tepsibe sütőpapírt, kiskanállal formázzunk kis „cseppeket”. Előmelegített sütőben, 180 fokon süssük 10-15 percig.

Úgy gondolom, hogy egy nagyon tanulságos és élvezetes nap volt, a gluténérzékenyeknek mindenképpen.

Sok segítséget tud nyújtani:

Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete: 1025 Budapest, Palánta u. 11. Telefon: 438-0233

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése