„Az embert az evolúciója tette naggyá és dönti romba is. Pedig kezdetben minden olyan jól alakult. Rátaláltunk halak formájában az omega-3-ra, ettől jól megnőtt az agyunk, egyre okosabbak lettünk, egyre több dolgot feltaláltunk, de mára ez odáig fajult, hogy kezdünk belehalni saját okosságunkba.”
Szendi Gábor
Mi is az a Civilizációs Szindróma?
A Civilizációs Szindróma azon betegségek és tünetcsoportok együttese, amelyek a XX. században az iparosodott, fejlett nyugati világ országaiban, az ott végbement rohamos fejlődés következtében kialakult modern életvitel káros mellékhatásaként jelentek meg és terjednek rohamos ütemben.
A Civilizációs Szindróma kialakulásának főbb okai:
1. Táplálkozási okok
2. Környezeti hatások
3. Életmód
1 Táplálkozási okok:
Modern Nyugati Étrend: nagyon rövid idő alatt bekövetkezett nagyon nagymértékű változás állt be a táplálkozás szerkezetében, az ételek összetételében, gyártási higiéniájában, továbbá egyes tápanyag-csoportok mennyiségében.
• Finomított szénhidrátfogyasztás drámai növekedése:
- óriási mennyiségű cukorfogyasztás,
- gabonafogyasztás = túlzott szénhidrát (keményítő) bevitel,
• adalékanyagok elterjedése,
• rostbevitel drasztikus lecsökkenése
• probiotikus védő-baktériumok eltűnése
• növényi olajok túlsúlya = Omega 3 zsírsavak eltűnése + Omega 6
zsírsavak dominanciája.
• vitamin és ásványi anyag-hiány,
• vitamin és ásványi anyag-hiány,
Ebben az írásomban a finomított szénhidrátokról fogok írni.
Ha 100-nak veszem azt az időt, amit az ember eltöltött a Földön megjelenése óta, akkor abból 99,58 százalékot élt finomított szénhidrátok nélkül. Addig gyűjtögetett, állatokat és a környezetében termő növényeket fogyasztotta. A földművelés és a gabonafélék nagymértékű termelése hozta, hogy az ipar ezeket a magvakat finomított lisztté őrölte létrehozta a cukorgyártást. Az élelmiszeripar kialakulásával egy időben kialakult a táplálkozás okozta civilizációs betegségek.
Azt hiszem ezzel mindent elmagyaráztam, hogy miért nem tudunk alkalmazkodni a modern életvitel káros mellékhatásaihoz. Ilyen gyorsan képtelenség. Olyan okosak lettünk, hogy túljártunk a természet eszén, legyőztük és ez okozza a halálunkat. Nagyon érdekes, hogy a természeti népeknél például nem létezik a 2-es típusú cukorbetegség. Hogy létezne, hisz nincs iparuk, ami feldolgozná finomított lisztté a gabonát. Természetes táplálékot fogyasztanak, amivel képtelenség akkora cukorterhelést elérni. Náluk nincs Civilizációs szindróma.
Az emberi szervezet megdöbbentő módon tud alkalmazkodni a környezetében található természetes táplálékokhoz. A hangsúly a természetesen van. A finomított, civilizációs táplálékhoz nem tud. A „primitív” táplálék nem tartalmaz finomított élelmiszereket és tulajdonképpen itt van a kutya elásva. A táplálékunk akkor képes az egészségünk fenntartására, ha feldolgozatlan, finomítatlan.
Mindenek ellenére drámaian megnőtt a finomított szénhidrátfogyasztás, óriási mértéket öltött a cukorfogyasztás
Miért baj ez? Látom a környezetemben, hogy nagyon sok ember nem érti, ezért most megpróbálom elmagyarázni.
Minden szénhidrát, beleértve a cukrot is, vércukorrá alakul át és minél finomítottabb a szénhidrát, annál gyorsabb ez az átalakulás. Amikor elfogyasztunk egy süteményt vagy megeszünk egy adag krumplipürét, akkor nagyon gyorsan felszívódik a szervezetünkben és nagyon gyorsan megemeli a vércukor szintünket.
A vércukorszint normalizálására a hasnyálmirigyünk inzulint bocsát ki, amely a cukrot a sejtjeinkbe juttatja, ahol a cukor glikogén (az izmokban és a májban raktározódó szénhidrát) formájában tárolja, mint üzemanyagot. A szervezet a zsír helyett a szénhidrátokat tekinti elsődlegesen üzemanyagnak és ezeket égeti el először. Amíg van, szénhidrát utánpótlás addig zsírt a szervezet nem éget el, sőt a szénhidrátból maradt felesleget is zsírként raktározza el.
Amikor csökkentjük a szénhidrátot, a testünk először elhasználja a glikogént az izmokban és a májban raktározódó szénhidrátot. Amikor ez elfogyott, a szervezet a zsírok felé fordul, a hasnyálmirigy tarthat egy kis szünetet. A vércukorszint stabilizálódik, az inzulinszint leesik, a zsír égetődik. Ezért működik a low-carb étrend (alacsony szénhidráttartalmú étkezési forma) cukorbetegségben és fogyókúrában. Az emberek az alacsony szénhidráttartalmú diéta hatására fogyni kezdenek, mivel a zsír és a fehérje laktató és lecsökkenti az éhséget.
Ahogy a sejtek egyre érzéketlenebbé válnak az inzulinra, (vércukorszintet csökkentő hasnyálmirigyi hormon) a hasnyálmirigynek egyre több inzulint kell a vérbe bocsátania, hogy ugyanannyi cukrot a sejtekbe tudjon juttatni.
Ahogy az emberek kezdenek inzulinrezisztenssé vagyis ellenállóvá válni, a szénhidrátok egyre nagyobb feladat elé állítják a szervezetet. Amikor a hasnyálmirigy kezd kimerülni és már nem tud annyi inzulint termelni, hogy a vércukrot normál szinten tartsa, kialakul a cukorbetegség. Nem az a baj, hogy a szervezetünk kevesebb inzulint termel, hanem az ellenállás miatt az inzulinigényünk nő meg drasztikusan.
Több kutatás alátámasztja, hogy a táplálékkal bevitt zsír nincs közvetlen kapcsolatban a vér zsírtartalmával. Sokkal inkább az elfogyasztott szénhidrát mennyisége határozza meg a vér zsírszintjét.
Ezért ha kerüljük az egészségtelen szénhidrátokat a sok éve fennálló cukorbetegség is visszafordítható.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése